Katalog FEFCO


Niniejszy katalog został opracowany przez FEFCO i ESBO jako oficjalny system, mający zastąpić długie i skomplikowane opisy konstrukcji opakowań z tektury prostymi symbolami powszechnie rozumianymi w skali międzynarodowej, niezależnie od rożnic językowych. Wykroje opakowań w niniejszym katalogu postrzegane są od strony wewnętrznej.  

Wymiary pudeł: O ile nie wskazano inaczej, wszystkie wymiary wyrażono jako wymiary wewnętrzne w mm jak następuje:

Długość (L) x Szerokość (B) x Wysokość (H). Długość

(L) = dłuższy z wymiarów w ustawieniu do otwarcia opakowania. Szerokość (B) = krótszy z wymiarów w ustawieniu do otwarcia opakowania. Wysokość (H) = wymiar pomiędzy podstawa a góra opakowania

Wymiary arkuszy: O ile nie podano inaczej, wymiary arkuszy tektury falistej podaje się w mm, jak następuje:

1 wymiar x 2 wymiar

1 wymiar = w poprzek kierunku fali,  2 wymiar = wzdłuż kierunku fali

Składanie ręczne lub automatyczne – każda konstrukcja opakowania ma jedną z następujących cech: M – zwykłe składanie ręczne A – zwykłe składanie automatyczne M/A – oznacza, że składanie ma charakter ręczny lub automatyczny, M+A wymaga połączenia obydwu rodzajów

  FEFCO 01 – Rolki i arkusze stosowane w handlu      

FEFCO 02 – Pudła klapowe
 
Pudła klapowe składają się z jednego kawałka tektury.
Ich brzegi są klejone lub szyte. Niektóre łączone są taśmą klejącą, a także wyposażone w górne i dolne klapy. Złożone na płasko nie zajmują sporo miejsca, a jednocześnie są już gotowe do użycia. Pudła zamykane są przy użyciu klap.

  .

 
FEFCO 03 – Pudła teleskopowe
 
Ten model pojemników złożony jest z więcej niż jednej części tektury.
Na tle innych wyróżnia go posiadanie wieka i/lub spodu, które teleskopowo nachodzą na siebie przy zamykaniu.
 
300_1
FEFCO 04 – Pudła składane i tace
 
Zarówno pudła składane, jak i tace najczęściej złożone z jednego kawałka materiału. Za sprawą sposobu złożenia dno pudła tworzy jednocześnie więcej niż jedną ścianę boczną oraz pokrywę. Niektóre modele posiadają zamknięcia, uchwyty i/lub okienka.
 
400_1
.
 
FEFCO 05 – Pudła wsuwane
 
Pudła wsuwane składają się z większej ilości części wewnętrznych i obwolut. Części można wsuwać w siebie, w różnych kierunkach. Wśród tych pudeł znajdują się również obwoluty do innych rodzajów pudeł.
 
501_1

  FEFCO 06 – Pudełka trwale łączone

 
Te modele składają się z korpusu oraz dwóch oddzielnych części końcowych. Przed rozpoczęciem korzystania z nich należy części składowe zszyć lub skleić na stałe.
 
601_1
FEFCO 07 – Pudełka klejone jednoczęściowe
 
Pudełka te są pojemnikami klejonymi, która składają się z jednej części. Ich transport i przechowywanie odbywa się, gdy pudełka są złożone. Natychmiast po prostym rozkładaniu pudełka jest ono gotowe do użycia.
 
700_1
FEFCO 09 – Wyposażenie wewnętrzne
 
Elementy stanowiące wyposażenie wewnętrzne różnych rodzajów pudeł mogą być związane z konstrukcją pudła lub całkiem osobne. Wyposażeniem tym są wkładki, przekładki, kratownice, wkładki wypełniające, itp. Ilość elementów wewnętrznych jest całkowicie dowolna, uzależniona od potrzeb.
 
 
900_1
.
 

  Katalog FEFCO do ściągnięcia znajdują Państwo TUTAJ jest on najczęściej wykorzystywanym zbiorem projektów w celu określenia konstrukcji opakowań. Oczywiście wszystkie projekty w nim zawarte wykorzystywane są przez „AS spółka cywilna”.